The Simpsons Awards


Home > Television > S > Simpsons, The > Awards


YearResultAward Category/Recipient(s)
2014Co-Nominee Writers Guild of America AwardAnimation
Max Pross
Tom Gammill
2014Nominee Writers Guild of America AwardAnimation
Joel H Cohen
Michael Nobori
2013Winner Writers Guild of America AwardAnimation
Jeff Westbrook
2013Nominee Critics' Choice TV AwardBest Animated Series
2012Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
2012Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria
2012Nominee Writers Guild of America AwardAnimation
Chris Cluess
Rob LaZebnik
Tim Long
2012Winner Writers Guild of America AwardAnimation
Joel H Cohen
2011Nominee Writers Guild of America AwardAnimation
Matt Selman
Stephanie Gillis
2010Winner Primetime Creative Arts Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Animation
2010Winner Primetime Creative Arts Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
2010Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program
Al Jean
Brian Kelley
David Lauterbach
J Stewart Burns
James L. Brooks
Jeff Westbrook
Joel H Cohen
John Frink
Kevin Curran
Marc Wilmore
Matt Groening
Matt Selman
Matthew Nastuk
Michael Price
Mike B Anderson
Oscar Cervantes
Rob LaZebnik
Ron Hauge
Stephanie Gillis
Tom Klein
2010Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Animation
Charles Ragins
2010Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
Hank Azaria
2010Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Anne Hathaway
2009Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Billy Kimball
Brian Kelley
Chris Clements
Ian Maxtone-Graham
J Stewart Burns
James L. Brooks
Jeff Westbrook
John Frink
Kevin Curran
Laurie Biernacki
Marc Wilmore
Matt Groening
Matt Selman
Matthew Faughnan
Michael Price
Mike B Anderson
Rob LaZebnik
Ron Hauge
Scott Brutz
Tom Klein
2009Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music Composition For a Series (Original Dramatic Score)
Alf Clausen
2009Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria
Harry Shearer
2009Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
2008Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Bill Odenkirk
Chuck Sheetz
Ian Maxtone-Graham
J Stewart Burns
James L. Brooks
Jess Espanola
Joel H Cohen
John Frink
Kevin Curran
Laurie Biernacki
Marc Wilmore
Mark Kirkland
Matt Groening
Matt Selman
Michael Price
Pat Shinagawa
Rick Polizzi
Rob LaZebnik
Ron Hauge
Tim Long
2008Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music Composition For a Series (Original Dramatic Score)
Alf Clausen
2007Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Bill Odenkirk
Chris Clements
Dana Gould
Don Payne
Ian Maxtone-Graham
J Stewart Burns
James L. Brooks
Joel H Cohen
John Frink
Kevin Curran
Laurie Biernacki
Marc Wilmore
Mark Kirkland
Matt Groening
Matt Selman
Matthew Faughnan
Michael Price
Rick Polizzi
Scott Brutz
Tim Long
2006Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Bill Odenkirk
Carolyn Omine
Dana Gould
David Silverman
Don Payne
Ian Maxtone-Graham
J Stewart Burns
James L. Brooks
Joel H Cohen
John Frink
Kevin Curran
Laurie Biernacki
Matt Groening
Matt Selman
Michael Price
Raymond S Persi
Richard Gasparian
Rick Polizzi
Shannon O'Connor
Tim Long
2006Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Kelsey Grammer
2005Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Bill Odenkirk
Carolyn Omine
Dan Greaney
Dana Gould
David Silverman
Don Payne
Ian Maxtone-Graham
J Stewart Burns
James L. Brooks
John Frink
Kevin Curran
Laurie Biernacki
Matt Groening
Matt Selman
Michael Price
Mike B Anderson
Ralph Sosa
Rick Polizzi
Robert Ingram
Tim Long
2005Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music and Lyrics
Alf Clausen
Carolyn Omine
2005Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music Composition For a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
2004Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Brian Kelley
Carolyn Omine
Dan Greaney
Dana Gould
Don Payne
Ian Maxtone-Graham
J Stewart Burns
James L. Brooks
Jim Reardon
John Frink
Kevin Curran
Laurie Biernacki
Matt Groening
Matt Selman
Michael Price
Mike B Anderson
Norm Auble
Patrick Buchanan
Rick Polizzi
Tim Long
2004Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music and Lyrics
Alf Clausen
Dana Gould
2004Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music Composition For a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
2004Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
2003Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Carolyn Omine
Dan Greaney
Dana Gould
Don Payne
Ian Maxtone-Graham
James L. Brooks
Jim Reardon
John Frink
Kevin Curran
Larina Adamson
Laurie Biernacki
Mark Kirkland
Matt Groening
Matt Selman
Matt Warburton
Matthew Faughnan
Mike Wolf
Milton Gray
Rick Polizzi
Tim Long
2003Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music and Lyrics
Alf Clausen
Ian Maxtone-Graham
Ken Keeler
2003Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria
2002Nominee Golden Globe AwardBest Television Series - Comedy Or Musical
2002Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Bill Freiberger
Bonita Pietila
Brian Kelley
Carolyn Omine
Dan Greaney
Dana Gould
David Mirkin
David Silverman
Denise Sirkot
Don Payne
George Meyer
Ian Maxtone-Graham
James L. Brooks
Jim Reardon
Joel H Cohen
John Bush
John Frink
John W. Hyde
Jon Vitti
Josh Lieb
Kevin Curran
Larina Adamson
Laurie Biernacki
Matt Groening
Matt Selman
Max Pross
Mike Reiss
Mike Wolf
Richard Raynis
Richard Sakai
Ron Hauge
Sam Simon
Steve D Moore
Tim Long
Tom Gammill
2002Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music and Lyrics
Alf Clausen
Jonathan Wax
2001Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Bonita Pietila
Carolyn Omine
Dan Greaney
David Mirkin
Denise Sirkot
Don Payne
Frank Mula
George Meyer
Ian Maxtone-Graham
James L. Brooks
Jim Reardon
John Bush
John Frink
John W. Hyde
Jon Vein
Julie Thacker
Larina Adamson
Larry Doyle
Laurie Biernacki
Matt Groening
Matt Selman
Max Pross
Mike B Anderson
Mike Reiss
Mike Scully
Mike Wolf
Richard Raynis
Richard Sakai
Rob LaZebnik
Ron Hauge
Sam Simon
Tim Long
Tom Gammill
Tom Martin
2001Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music Composition For a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
2001Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria
2000Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Bonita Pietila
Carolyn Omine
Dan Greaney
David Pritchard
Denise Sirkot
Don Payne
Frank Mula
George Meyer
Ian Maxtone-Graham
James L. Brooks
Jim Reardon
John Frink
Julie Thacker
Larina Adamson
Larry Doyle
Lolee Aries
Mark Kirkland
Matt Groening
Matt Selman
Mike Scully
Mike Wolf
Richard Raynis
Richard Sakai
Rob LaZebnik
Ron Hauge
Sam Simon
Tim Long
Tom Martin
1999Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Bonita Pietila
Brian Scully
Carolyn Omine
Colin A B V Lewis
Dan Greaney
David M Stern
David Mirkin
David Pritchard
David X Cohen
Denise Sirkot
Donick Cary
Frank Mula
George Meyer
Ian Maxtone-Graham
Jace Richdale
James L. Brooks
Jim Reardon
Joel Kuwahara
Julie Thacker
Larina Adamson
Larry Doyle
Lolee Aries
Matt Groening
Matt Selman
Max Pross
Mike Mendel
Mike Scully
Mike Wolf
Neil Affleck
Phil Roman
Richard Raynis
Richard Sakai
Ron Hauge
Sam Simon
Tom Gammill
Tom Martin
1999Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music Composition For a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
1998Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Bill Oakley
Bonita Pietila
Brian Scully
Colin A B V Lewis
Dan Greaney
David Mirkin
David X Cohen
Denise Sirkot
Donick Cary
George Meyer
Ian Maxtone-Graham
Jace Richdale
James L. Brooks
Jim Reardon
Josh Weinstein
Julie Thacker
Lolee Aries
Matt Groening
Mike Mendel
Mike Scully
Mike Wolf
Phil Roman
Rich Appel
Richard Raynis
Richard Sakai
Ron Hauge
Sam Simon
1998Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Music and Lyrics
Alf Clausen
Ken Keeler
1998Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music Composition For a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
1998Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music Direction
Alf Clausen
1998Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria
1997Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Bill Oakley
Bill Schultz
Colin A B V Lewis
Dan McGrath
David Mirkin
David Silverman
David X Cohen
Denise Sirkot
George Meyer
Ian Maxtone-Graham
James L. Brooks
Jonathan Collier
Josh Weinstein
Ken Keeler
Matt Groening
Mike B Anderson
Mike Mendel
Mike Scully
Mike Wolf
Phil Roman
Rich Appel
Richard Raynis
Richard Sakai
Ron Hauge
Sam Simon
Steve Tompkins
1997Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Music and Lyrics
Alf Clausen
Ken Keeler
1997Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music Direction
Alf Clausen
1997Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Sound Mixing For a Comedy Series or a Special
Greg Orloff
1996Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Bill Oakley
Bill Schultz
Bob Anderson
Brent Forrester
David Mirkin
David Silverman
David X Cohen
George Meyer
Greg Daniels
Ian Maxtone-Graham
James L. Brooks
John Swartzwelder
Jonathan Collier
Josh Weinstein
Ken Keeler
Matt Groening
Mike Mendel
Mike Reiss
Mike Scully
Mike Wolf
Phil Roman
Richard Raynis
Richard Sakai
Sam Simon
Steve Tompkins
1996Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Music and Lyrics
Alf Clausen
Bill Oakley
Josh Weinstein
1995Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Bill Oakley
Bill Schultz
David Mirkin
David Silverman
David Z Sacks
George Meyer
Greg Daniels
Jace Richdale
James L. Brooks
Jim Reardon
Jonathan Collier
Josh Weinstein
Matt Groening
Mike Mendel
Mike Reiss
Mike Scully
Mike Wolf
Phil Roman
Richard Raynis
Richard Sakai
Sam Simon
1995Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Music and Lyrics
Alf Clausen
John Swartzwelder
1995Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Music Composition For a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
1995Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Sound Mixing For a Comedy Series or a Special
Anthony D'Amico
Greg Orloff
1994Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Music and Lyrics
Alf Clausen
Greg Daniels
1994Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Music Composition For a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
1993Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Music Composition For a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
1993Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Sound Mixing For a Comedy Series or a Special
Anthony D'Amico
Greg Orloff
1993Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
1992Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Carlos Baeza
David Silverman
Gabor Csupo
George Meyer
James L. Brooks
Jay Kogen
John Swartzwelder
Jon Vitti
Matt Groening
Mike Reiss
Richard Sakai
Sam Simon
Sherry Gunther
Wallace Wolodarsky
1992Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Music Composition For a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
1992Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Individual Achievement In Sound Mixing For a Comedy Series or a Special
Anthony D'Amico
Peter Cole
1992Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
Jackie Mason
Julie Kavner
Marcia Wallace
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
1991Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
Gabor Csupo
George Meyer
James L. Brooks
Jay Kogen
Larina Adamson
Matt Groening
Mike Reiss
Richard Moore
Richard Sakai
Sam Simon
Sherry Gunther
Steve Pepoon
Wallace Wolodarsky
1991Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Sound Mixing For a Comedy Series or a Special
Gary Montgomery
1990Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Achievement In Main Title Theme Music
Danny Elfman
1990Co-Winner Primetime Emmy AwardOutstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Al Jean
David Silverman
Gabor Csupo
James L. Brooks
John Swartzwelder
Larina Adamson
Margot Pipkin
Matt Groening
Mike Reiss
Richard Sakai
Sam Simon
1990Co-Nominee Primetime Emmy AwardOutstanding Sound Mixing For a Comedy Series or a Special
Gary Montgomery




Browse More Television:
# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z